The Fall Classic Run 10K
Age Group Results
October 24, 2010
Results By Wisconsin Runner Timing Systems
Overall Female Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cassie Nelson Franklin WI 152 24 9 39:29.3 6:21/M
2 Julie Emery Menomonee Falls WI 156 48 10 39:42.5 6:24/M
3 Susan Ann Pientok South Milwaukee WI 122 46 11 40:10.4 6:28/M
Female - No Age Given
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sullivan Corin 151 0 56 51:18.8 8:16/M
Female - 19 & Under
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacki Feltes Brookfield WI 33 13 41 49:02.5 7:54/M
2 Ashley Scherf Wales WI 125 11 45 49:37.7 7:59/M
3 Cecily Brooke Mellenthi Kewaskum WI 31 17 127 1:01:42.7 9:56/M
4 Annalou Jurken Elm Grove WI 85 15 135 1:02:57.9 10:08/M
Female - 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laura Zovlek Butler WI 52 23 24 43:53.9 7:04/M
2 Jennifer Werth Menomonee Falls WI 130 22 52 50:25.9 8:07/M
3 Sandra Williamson Milwaukee WI 19 29 54 50:43.3 8:10/M
4 Anna Serafin Oak Creek WI 83 24 75 54:56.7 8:51/M
5 Callie Philippi Racine WI 78 25 82 56:00.7 9:01/M
6 Jillian Baird Milwaukee WI 57 27 87 56:50.8 9:09/M
7 Ashley Black Pewaukee WI 23 27 92 57:28.1 9:15/M
8 Cindy Dornacker Butler WI 50 23 95 58:09.6 9:22/M
9 Samantha Erschen Butler WI 51 23 96 58:10.0 9:22/M
10 Courtney Vander Mich Butler WI 55 28 97 58:11.3 9:22/M
11 Alicia Hanson Menomonee Falls WI 87 28 102 58:41.4 9:27/M
12 Courtney Lentz Milwaukee WI 115 28 109 58:55.3 9:29/M
13 Danielle Befus Hales Corners WI 80 23 110 59:00.8 9:30/M
14 Kathleen (needs Weber Milwaukee WI 29 22 113 59:10.1 9:32/M
15 Heidi S Gruenenfelder Milwaukee WI 27 27 117 59:32.3 9:35/M
16 Jasmine Kuan Brookfield WI 101 29 120 59:48.5 9:38/M
17 Elizabeth Matelski Milwaukee WI 116 29 131 1:02:03.4 10:00/M
18 Rebecca Jean Slye Pleasant Prairie W 134 27 132 1:02:16.0 10:02/M
19 Rebecca Wegner South Milwaukee WI 71 24 137 1:03:01.3 10:09/M
20 Marina Khmelevsky Milwaukee WI 32 28 139 1:04:14.3 10:21/M
21 Kim Nguyen Milwaukee WI 9 24 143 1:05:00.6 10:28/M
22 Leah Ruesink Wauwatosa WI 60 28 150 1:07:29.3 10:52/M
23 Michelle Bruss Milwaukee WI 20 28 151 1:07:38.2 10:53/M
24 Kathleen Goodrich Milwaukee WI 65 27 153 1:07:48.8 10:55/M
25 Lea Romero Oak Creek WI 53 29 156 1:08:31.5 11:02/M
26 Kate Thacker Milwaukee WI 102 29 157 1:08:31.9 11:02/M
27 Christine Walker Milwaukee WI 184 27 160 1:09:22.4 11:10/M
28 Katie L Du Bois Milwaukee WI 35 26 172 1:17:01.2 12:24/M
Female - 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shawn Johnson Muskego WI 171 30 18 42:35.7 6:51/M
2 Alice Jubeck Menomonee Falls WI 86 32 26 46:15.9 7:27/M
3 Mandal Keller Milwaukee WI 189 31 35 48:14.9 7:46/M
4 Amy Klein Frankfort IL 162 39 40 48:51.6 7:52/M
5 Jenny Nemke Mequon WI 26 35 42 49:09.7 7:55/M
6 Michelle Butar Wauwatosa WI 187 37 43 49:10.2 7:55/M
7 Stephanie Wagner Menomonee Falls WI 17 30 44 49:25.5 7:57/M
8 Gwen Scherf Wales WI 124 37 65 53:07.1 8:33/M
9 Nancy C Pettit Menomonee Falls WI 15 35 69 54:22.4 8:45/M
10 Maureen Jens Wauwatosa 144 38 71 54:32.3 8:47/M
11 Nichole Nikolic Wauwatosa WI 64 39 76 55:14.3 8:54/M
12 Theresa D'Haeze West Allis WI 54 38 80 55:25.3 8:55/M
13 Lisa Gaertig 206 34 89 57:01.7 9:11/M
14 Candice Marie Knuteson Wauwatosa WI 41 34 91 57:11.3 9:12/M
15 Stacey Justmann Franklin WI 63 33 98 58:13.1 9:22/M
16 Stephanie Mueller Wauwatosa WI 73 36 99 58:13.5 9:22/M
17 Natalia Woehl Sussex WI 46 31 101 58:23.3 9:24/M
18 Rochelle Van Hart Milwaukee WI 170 32 104 58:42.7 9:27/M
19 Georgia L Dollhopf Milwaukee WI 24 38 107 58:45.9 9:28/M
20 Jennifer Anne Wolf Waukesha WI 131 39 115 59:16.1 9:33/M
21 Sandy Neylon Brookfield WI 34 34 122 1:00:15.7 9:42/M
22 Beth Hansen Wauwatosa WI 181 33 123 1:00:36.7 9:46/M
23 Dawn Sheffield Racine WI 72 31 124 1:01:00.8 9:49/M
24 Diana Sahakian Mt Prospect IL 161 36 125 1:01:27.0 9:54/M
25 Katy Elertson Watertown WI 91 30 126 1:01:30.0 9:54/M
26 Jan Kopp New Berlin 142 38 128 1:01:55.4 9:58/M
27 Betsy Dietzler 120 36 136 1:02:59.8 10:09/M
28 Renee Brown Germantown WI 76 36 138 1:03:43.7 10:16/M
29 Judith Benavides Shorewood WI 61 32 144 1:05:04.3 10:29/M
30 Sarah Kirk Brown Deer WI 112 35 146 1:05:39.6 10:34/M
31 Tina Stuiber Brookfield WI 135 37 147 1:06:06.5 10:39/M
32 Susan Elizabeth Schafer Pewaukee WI 75 31 149 1:06:47.1 10:45/M
33 Jamie Klofanda West Allis WI 94 34 162 1:10:32.6 11:21/M
34 Michelle Plastow Milwaukee WI 188 33 164 1:11:33.1 11:31/M
35 Kathyrn Ebert Brookfield WI 8 36 166 1:12:19.6 11:39/M
36 Lauri Sies Jackson WI 25 39 168 1:12:58.4 11:45/M
Female - 40 to 44
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Jurken Elm Grove WI 84 44 47 49:43.3 8:00/M
2 Penny Dunne-Muzi Germantown WI 185 43 64 52:54.3 8:31/M
3 Katherine A Birk Wauwatosa WI 138 41 66 53:09.1 8:34/M
4 Stephanie Schmidt Jackson WI 182 42 72 54:49.7 8:50/M
5 Anna Barbara Banna Mount Prospect IL 163 41 73 54:51.6 8:50/M
6 Wendy W Cartwright Franklin WI 92 40 88 56:51.2 9:09/M
7 Manja Wolffe 196 41 129 1:01:58.3 9:59/M
8 Joanna Mellenthin Kewaskum WI 30 43 130 1:02:00.4 9:59/M
9 Brenda Vancuick Kenosha WI 113 41 133 1:02:16.5 10:02/M
10 Toni Ordonez-Hodge Greenfield WI 38 40 148 1:06:14.5 10:40/M
11 Kathy J Lund Muskego WI 74 40 159 1:09:08.9 11:08/M
12 Lisa Lowder Jackson WI 44 41 167 1:12:48.2 11:43/M
Female - 45 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Colette Michele Plantz Des Plaines IL 77 49 74 54:52.1 8:50/M
2 Susan Keith Milwaukee WI 207 45 77 55:16.3 8:54/M
3 Judy Titera 201 46 94 58:07.7 9:22/M
4 Carol Kohmeier Manitowoc WI 197 45 108 58:52.0 9:29/M
5 Sian Rhiannon Nolan Schaumburg IL 117 45 155 1:08:22.0 11:01/M
6 Wendy Manzke Pewaukee WI 70 45 161 1:10:23.3 11:20/M
7 Jean Hoffmann 203 48 165 1:12:15.0 11:38/M
8 Melissa Greupink Milwaukee WI 68 49 171 1:14:26.9 11:59/M
9 Elise Roudebush Milwaukee WI 36 48 173 1:18:25.0 12:38/M
Female - 50 to 54
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristie Kurtenbach Germantown WI 160 50 32 47:43.3 7:41/M
2 Beth Erfert Menomonee Falls WI 97 50 39 48:48.0 7:51/M
3 Luz Gonzalez Sussex WI 47 50 93 57:50.3 9:19/M
4 Marian Werth Soldotna AK 129 50 105 58:43.1 9:27/M
5 Lynn (needs Shi Heinric Brookfield WI 96 51 141 1:04:37.2 10:24/M
6 Colleen Heffernan Wauwatosa WI 39 53 142 1:04:37.6 10:24/M
7 Valerie S Demint Greendale WI 88 50 170 1:13:54.3 11:54/M
8 Colleen Mary Kobe Glendale WI 139 51 175 1:19:59.0 12:53/M
Female - 55 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sue Voss West Bend WI 69 58 59 52:12.3 8:24/M
2 Nancy Schoessow Waukesha WI 42 58 169 1:12:58.9 11:45/M
Female - 60 & Over
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Judy Kirchoffer Waukesha WI 123 73 158 1:08:47.7 11:05/M
2 Gerri Linski Waukesha WI 89 63 174 1:19:25.0 12:47/M
Overall Male Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Meissen Mukwonago WI 1 32 1 33:33.1 5:24/M
2 Chris Knutson Menomonee Falls WI 168 25 2 33:39.4 5:25/M
3 Mark Meyers Pewaukee 143 48 3 36:50.2 5:56/M
Male - No Age Given
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Denis Royer Menomonee Falls WI 190 53 50:33.2 8:08/M
2 Sullivan Bob Gurnee,il 150 0 70 54:31.8 8:47/M
3 Dennis Euting Milwaukee WI 147 0 106 58:44.2 9:27/M
Male - 19 & Under
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Matthew Odrzywols Milwaukee WI 37 10 79 55:23.3 8:55/M
Male - 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Nelson Franklin WI 153 29 5 37:01.4 5:58/M
2 Craig Tautges Hubertus WI 192 27 6 38:05.3 6:08/M
3 Jesse Boegel Cedarburg WI 100 29 12 41:08.2 6:37/M
4 Matteo Beneduce Brookfield 148 28 48 49:45.9 8:01/M
5 William August Luebke Wauwatosa WI 121 29 81 55:57.3 9:01/M
6 Ryan Wolf Oak Creek WI 137 28 111 59:07.2 9:31/M
7 Paul Jay Frost Palatine IL 28 23 112 59:09.3 9:31/M
Male - 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marek Kotrly Brookfield WI 175 39 4 36:59.9 5:57/M
2 Mike Hausen Wauwatosa WI 180 33 15 41:45.0 6:43/M
3 Kevin Kyle Gracey Greenfield WI 128 36 23 43:17.5 6:58/M
4 John Coons Brown Deer 145 35 29 47:08.4 7:35/M
5 Tom Gaertig 205 36 38 48:47.0 7:51/M
6 David Dierking Menomonee Falls WI 13 36 50 49:50.8 8:01/M
7 Daniel Voss Menomonee Falls WI 14 37 51 49:53.8 8:02/M
8 Scott D Johnson Grafton WI 133 36 55 51:02.7 8:13/M
9 Mike Price Germantown WI 191 35 57 51:30.9 8:18/M
10 Jeffrey C. Underwood New Berlin WI 105 39 60 52:22.8 8:26/M
11 Kevin Kindt Germantown WI 186 39 61 52:31.3 8:27/M
12 Gil Atanasoff Germantown WI 103 33 62 52:32.0 8:28/M
13 Joseph Wagner Menomonee Falls WI 18 33 63 52:36.9 8:28/M
14 Harley Pelayo Milwaukee 146 30 78 55:17.4 8:54/M
15 Ed Blau Cedarburg WI 58 34 86 56:50.4 9:09/M
16 Joshua Diehl Menomonee Falls WI 98 36 90 57:04.6 9:11/M
17 Matt Godread Whitefish Bay WI 176 38 121 1:00:13.2 9:42/M
18 Severo Stazch Benavides Shorewood WI 132 31 145 1:05:09.1 10:29/M
19 Joseph Nencka Wauwatosa WI 114 30 152 1:07:48.3 10:55/M
20 Jason Oldenburg Shorewood WI 67 31 154 1:07:49.3 10:55/M
Male - 40 to 44
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Hamel Richfield WI 110 43 7 39:23.5 6:21/M
2 Ted Shue Glendale WI 164 41 8 39:26.9 6:21/M
3 Alan G Harris Milwaukee WI 12 42 14 41:40.1 6:43/M
4 John Psuik Franklin WI 155 43 17 42:31.9 6:51/M
5 Rusty Sergent Brookfield WI 198 40 25 45:33.0 7:20/M
6 David R. Goetzel Sussex WI 177 44 28 47:03.9 7:35/M
7 Matthew Gizelbach 204 42 30 47:27.6 7:38/M
8 Christopher Zepczyk Oshkosh WI 178 41 36 48:16.7 7:46/M
9 Rich Marsili Brookfield WI 199 42 37 48:46.4 7:51/M
10 Robert Muilenburg Cedarburg WI 195 40 58 51:55.5 8:22/M
11 Joel Zar Greenfield WI 140 43 114 59:14.5 9:32/M
12 Dan Allen Priebe Jackson WI 16 42 119 59:48.0 9:38/M
13 Eric Lowder Jackson WI 43 41 163 1:11:26.2 11:30/M
Male - 45 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rick Stelpflug Menomonee Falls WI 99 47 19 42:39.8 6:52/M
2 Tom Held Milwaukee WI 169 47 21 43:14.7 6:58/M
3 Kurt Miller Waupun WI 136 47 27 47:01.6 7:34/M
4 Dan Erschen Pewaukee WI 183 49 31 47:41.5 7:41/M
5 Mark Spottek Greendale WI 179 46 33 47:47.3 7:42/M
6 William Gerlach Menomonee Falls WI 107 49 46 49:38.7 8:00/M
7 Jon Starck Elm Grove WI 174 45 83 56:08.3 9:02/M
8 Cole Braun Oconomowoc WI 158 49 84 56:12.1 9:03/M
9 Robert Hoffmann 202 48 85 56:17.9 9:04/M
10 Jeff Wilkins Menomonee Falls WI 48 48 100 58:17.8 9:23/M
11 Karl Juskevice Kenosha WI 93 45 103 58:42.1 9:27/M
Male - 50 to 54
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Rydeski Franklin WI 82 51 13 41:26.9 6:40/M
2 Gary Dobrzynski Greenfield WI 111 52 16 42:30.2 6:51/M
3 Doug Finke Mukwonago WI 108 53 20 43:04.1 6:56/M
4 Alberto Munoz Sussex WI 45 50 22 43:16.9 6:58/M
5 Jeff Weiss Milwaukee WI 173 54 68 53:25.4 8:36/M
6 David Henry Brookfield WI 141 50 118 59:41.2 9:37/M
Male - 55 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Will Jackson Wauwatosa WI 165 55 34 48:02.6 7:44/M
Male - 60 & Over
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Borzick South Milwaukee WI 90 67 49 49:49.3 8:01/M
2 Brent Ellington Horicon WI 159 62 67 53:22.9 8:36/M
3 Jim Handrich Whitefish Bay WI 167 67 116 59:17.1 9:33/M
4 Ron Pemberton Milwaukee WI 157 67 134 1:02:50.3 10:07/M
5 Ed Parker Franklin WI 166 72 140 1:04:28.6 10:23/M