2009 WCCCA All State Runners

1st Team
Molly Seidel University Lake 10 14:34
Marya Haegler Winnebago Lutheran 12 14:34
Gabby Levac Arrowhead 12 14:37
Blair Doney Mukwonago 12 14:39
Katelyn Stine Wausau East 10 14:42
Jenna McMiller Waukesha North 11 14:51
Lizzie Wendt Germantown 12 14:57
Maggie Priebe Wausau East 12 14:57
Emma-Lisa Murphy Whitefish Bay 10 14:58
Liz Berkholtz Sun Prairie 11 14:58
Mandy Prom Oconomowoc 10 14:59
Sarah McMahon Colfax 11 15:03
Maddy Haupert Aquinas 10 15:04
Hannah Frett Pewaukee 12 15:05
Morgan Sickels Catholic Memorial 12 15:05
Shannon Nemetz Denmark 12 15:08
Maddie Hibshmann Onalaska 11 15:08
2nd Team
Lydia Fahrenkrug Neenah 10 15:09
Megan Stenz Kaukauna 12 15:09
Allyson Daines Westby 9 15:11
Tricia Serres Platteville 10 15:12
Niki Rhyan Plymouth 10 15:12
Hannah Trasser Brookfield Central 11 15:13
Courtney Frahm Wausau East 10 15:13
Paige Skorseth River Falls 9 15:13
Ashley Eckhoff Wausau East 10 15:16
Olivia Pratt Madison West 10 15:18
Sarah Ball Kenosha Tremper 12 15:20
Claire Knaus Neenah 9 15:21
Mackenzie Bauer Cedarburg 9 15:21
Theresa Selstow Hamilton 12 15:22
Hayley Serketich Greendale 10 15:23
Rachel Sudbury Tomahawk 10 15:25
Honorable Mention
Lindsay Fons Franklin 12 15:26
Caitlin Dillon Germantown 10 15:26
Danica Harrison Auburndale 10 15:27
Emily Bachhuber Shorewood 11 15:27
Elisa Caminiti Wisconsin Heights 11 15:29
Breanna Colbenson Spring Valley 9 15:29
Kenzie Vicker Whitefish Bay 11 15:30
Rebecca Stoebe Kenosha Tremper 12 15:31
Emily Hamilton Wilmot 12 15:31
Chelsey Heiden Greendale 9 15:31
1st Team
Marcus Paulson Hamilton 12 15:41
Gabe Heck Madison East 12 15:44
John Luterbach Catholic Memorial 12 15:47
Jake Erschen Marquette University 12 15:47
Garrett Kerska Sauk Prairie 12 15:54
Peter Drews Shorewood 12 15:56
Will Casey Brookfield Central 12 16:02
Alec Holguin Cudahy 12 16:07
Taylor Wardell Appleton East 12 16:09
Sam Hacker Madison West 11 16:13
William Krumbach La Crosse Central 12 16:14
Jacob Peterson Nekoosa/Port Edwards 12 16:16
Josh Mulloy Cedar Grove-Belgium 12 16:16
Matt McKenna Madison Edgewood 12 16:18
Aaron Derner Waterford 11 16:18
Patrick Jenkins Deerfield/Cambridge 12 16:19
Andrew Rohlman Osceola 12 16:19
2nd Team
Russell Sandvold Arrowhead 10 16:21
Sebastian VanOudenallen Milwaukee King 11 16:23
Joey Cal Stevens Point 12 16:24
Ryan McCoy New Glarus/Monticello 9 16:26
Nate Routhier Homestead 11 16:29
Erik Hofferber Neenah 12 16:30
Jacob Ball Hudson 12 16:30
Travis Beutler New Glarus/Monticello 12 16:31
Sam Simones Aquinas 12 16:31
Dan Roth Onalaska 12 16:31
Mike Clark Waukesha South 12 16:31
Tim Peterson Brookfield Central 12 16:32
Jack Taylor Webster 11 16:34
Thor Laack-Veeder Madison LaFollette 11 16:34
Derek Johnsrud Rio/Fall River 12 16:35
Ben Tyler Shorewood 12 16:36
Ryan Kromer Hudson 9 16:36
Honorable Mention
Tommy Meister Janesville Craig 10 16:37
James Heroux Sevastopol 12 16:38
Matt Rudquist Hudson 11 16:38
Timothy Trapp Germantown 11 16:38
Nathan Heppe Brookfield Academy 12 16:39
Cole Vanderleest Sevastopol 12 16:40
Zach Hansen Kenosha Tremper 10 16:40
Brett Johnson St. Croix Central 11 16:41