Whitefish Bay Dick Vanden Avond Invite Location: Kletsch Park
09/14/2012 Conditions:
Boys team:
1. 47 Wisconsin Lutheran ( 16:42 1:23:28 1:00)
====================================
1 2 Eric Brown II SO 16:11
2 3 Kyler Lueck SO 16:15
3 10 Joel Janik JR 16:49
4 14 Bradley Meyer JR 17:02
5 18 Ben Carmichael SO 17:11
6 ( 28) Brett Leino JR 17:30
7 ( 39) Dylan Lueck FR 17:49

2. 64 Cedarburg ( 16:56 1:24:36 1:06)
====================================
1 4 Josh Short JR 16:22
2 5 Jack O'Neil FR 16:39
3 8 Ben Rhode SR 16:44
4 21 Jesse Frank SO 17:23
5 26 Tanner Mantel JR 17:28
6 ( 35) George Sorrell SR 17:41
7 ( 46) Joe Drabot JR 18:17

3. 84 Sheboygan North ( 17:07 1:25:31 0:57)
====================================
1 6 Trevor Damkot JR 16:40
2 11 Matthew Norman SR 16:54
3 16 Shamus Zenk SO 17:10
4 17 Tommy Lang FR 17:10
5 34 Chris Marzouki JR 17:37
6 ( 58) Joseph Hameister SR 18:47
7 ( 63) Lucas Wyrembech SO 19:09

4. 92 Whitefish Bay ( 17:05 1:25:21 1:41)
====================================
1 1 Nate Gomoll SR 15:49
2 19 Alex Hotz SR 17:13
3 22 George Papajohn FR 17:24
4 23 Eddie Pencak JR 17:25
5 27 Andrew Searles SR 17:30
6 ( 30) Carson Schier SO 17:34
7 ( 31) Nick Hotz SR 17:35

5. 147 Waukesha West ( 17:31 1:27:35 1:22)
====================================
1 9 Christian Walz SR 16:44
2 12 Aaron Broege JR 16:55
3 40 Matt Dodd SR 17:53
4 42 Ben Nelson JR 17:57
5 44 Ean Aleson SR 18:06
6 ( 76) Matt O'Connor SO 20:32

6. 177 Nicolet ( 17:47 1:28:51 1:03)
====================================
1 25 Randy Grzybowski SR 17:26
2 32 Greg Pigg JR 17:36 3 33 Chris Welker JR 17:37
4 36 Aaron Zetley SO 17:43
5 51 Matthew Levy SO 18:29
6 ( 56) Jacob Sevenich JR 18:42
7 ( 62) Jared Mazin JR 19:02

7. 192 Racine Park ( 18:00 1:29:59 2:09)
====================================
1 7 Brent Heckel SR 16:43
2 20 Myles Brown SO 17:23
3 50 Pedro Guajardo SR 18:29
4 54 Bryce Edwards JR 18:32
5 61 Alex Grabher SO 18:52
6 ( 69) Michael Berger JR 19:53

8. 197 Hartford Union ( 17:57 1:29:45 1:26)
====================================
1 15 Drew Dueck SO 17:04
2 41 Daniel Winter SR 17:57
3 43 James Gaffney SR 18:00
4 45 Joshua Kruit JR 18:14
5 53 Jake Ehmke SO 18:30
6 ( 60) Andrew Johnston SR 18:51
7 ( 66) David Holzer SR 19:17

9. 251 Lake Country Lutheran ( 18:28 1:32:19 1:30)
====================================
1 37 Jordan Kramer SR 17:45
2 47 Tyler Hundt JR 18:18
3 48 Dillon Lesniak JR 18:24
4 55 Alex Stuckert SR 18:37
5 64 Josh Jacobsen SR 19:15
6 ( 68) Austin Anderson SR 19:22
7 ( 70) Ryan Kennedy JR 19:56
10. 251 University School ( 18:32 1:32:36 1:54)
====================================
1 24 Tom Camilleri JR 17:26
2 38 Eric Hilgendorf JR 17:48
3 57 Jack Collison FR 18:46
4 65 Aaron Bickert JR 19:16
5 67 Griffin Damron JR 19:20
6 ( 72) Wynn Culver JR 19:56
7 ( 83) Ben Sampson JR 21:29
11. 273 Brookfield Academy ( 18:57 1:34:44 3:23)
====================================
1 13 Elias Volk SR 16:59
2 52 Ethan Warren SO 18:29
3 59 Andrew Swietlik FR 18:47
4 74 Thomas Courchaine SO 20:07
5 75 Paul Urbanski FR 20:22
6 ( 79) Jimmy Schulgit SO 20:48
7 ( 80) Peter Gardner SR 20:59
12. 354 Milwaukee Bradley Tec ( 20:10 1:40:47 3:18)
====================================
1 49 Jose Rizo JR 18:26
2 71 Justin Gordon SR 19:56
3 73 Joaquin Valdez SO 20:07 4 77 Deandre Brazil JR 20:34
5 84 Blake Kimbel-Jones JR 21:44
13. 355 Cudahy ( 21:03 1:45:11 6:52)
====================================
1 29 Vicente Delgado JR 17:30
2 78 Ryan Deck JR 20:42
3 81 Taylor Gawrych SR 21:16
4 82 Austin Hartline SR 21:21
5 85 Spencer Olson SO 24:22
6 ( 86) Noah Sprague SR 24:34
Boys individual:
Girls team:
1. 43 Whitefish Bay ( 16:06 1:20:30 0:51)
====================================
1 2 Sara Coffey JR 15:41
2 3 Hannah Lyons FR 15:50
3 9 Reilly Koch SO 16:08
4 12 Haleigh Morton SO 16:19
5 17 Alana Blegen JR 16:32
6 ( 20) Jessica O'Neill SO 16:47
7 ( 26) Jamie Talbert SR 16:56

2. 59 Wisconsin Lutheran ( 16:17 1:21:22 1:05)
====================================
1 4 Talia Spiegelberg JR 15:51
2 6 Sara Kieselhorst SO 16:05
3 7 Hannah Weide SO 16:06
4 15 Andrea Poppe SR 16:24
5 27 Heather Plough JR 16:56
6 ( 41) Laurel Hirschmann FR 17:32
7 ( 56) Elizabeth Bergemann JR 18:14

3. 120 Sheboygan North ( 16:59 1:24:54 1:00)
====================================
1 11 Kathrine Reinemann FR 16:18
2 18 Sara Leibham JR 16:44
3 29 Katerina Revelis SO 17:16
4 30 Erin Schmitt JR 17:18
5 32 Annabelle Damkot FR 17:18
6 ( 33) Monique Felix SO 17:19
7 ( 35) Anya Athan FR 17:27

4. 124 Cedarburg ( 16:53 1:24:25 2:04)
====================================
1 10 Sidni Frank SO 16:09
2 14 Mackenzie Bauer SR 16:22
3 21 Jami Frank SO 16:47
4 25 Haley Morgese FR 16:54
5 54 Monika Zoromski SO 18:13
6 ( 55) Maddie Meidt SR 18:13
7 ( 60) Rachel Stern JR 18:42

5. 147 Nicolet ( 16:58 1:24:46 3:23)
====================================
1 1 Lauren Cunningham SR 15:02
2 13 Katie Novak FR 16:21
3 24 Hilary Miller SO 16:53
4 52 Elizabeth Mowers FR 18:05
5 57 Michelle Pigg FR 18:25
6 ( 59) Rebecca Lubar SO 18:41

6. 168 Hartford Union ( 17:15 1:26:11 1:31)
====================================
1 8 Amy Konkol SR 16:08
2 31 Kaitlyn Seibold SO 17:18 3 40 Abigail Nieskes JR 17:32
4 43 Deanna Knetzger JR 17:34
5 46 Sydney Lukes SO 17:39
6 ( 47) Anna Malachowski JR 17:40
7 ( 48) Olivia Hoffman JR 17:41

7. 176 West Bend East ( 17:22 1:26:50 0:39)
====================================
1 23 Emmalee Ciriacks FR 16:53
2 34 Brittney Newman SR 17:27
3 38 Megan Ludke SO 17:28
4 39 Alex Balzar SR 17:30
5 42 Courtney Fischer SO 17:32
6 ( 45) Georgia Harrison FR 17:37
7 ( 51) Kayla Keegan FR 17:54

8. 180 University School ( 17:37 1:28:04 3:29)
====================================
1 5 Megan Waples JR 16:05
2 22 Emma Kulick SR 16:49
3 37 Emily Waples JR 17:28
4 53 Alanna McCauley FR 18:08
5 63 Emily Burton SR 19:34
6 ( 65) Sydney Cleveland SO 19:54

9. 212 Brookfield Academy ( 17:41 1:28:24 1:49)
====================================
1 19 Mary Beth Griffin JR 16:46
2 36 Natalie Kustner JR 17:28
3 49 Brigid Malloy JR 17:42
4 50 Lee Smith-Feinbe FR 17:53
5 58 Annabelle Paulson SO 18:35
6 ( 62) Katie Polster FR 18:51
7 ( 64) Harper La Fond FR 19:37
10. 215 Racine Park ( 18:09 1:30:43 4:11)
====================================
1 16 Amanda Johnson SO 16:29
2 28 Leila Fitchett SO 17:11
3 44 Caley Benner SR 17:34
4 61 Gianna Molinaro SR 18:49
5 66 Erin Pflugrad JR 20:40
6 ( 67) Maria Mandli-Velaz SR 21:27
Girls individual:
Complete results: http://pttiming.com