Wisconsin Cross Country Coaches Association Hall of Fame Inductees
Year Category Name Affiliation(s)
1992 Coach Bill Matthei Bay View H.S.
Coach Bob Rymer Menomonee Falls North H.S.
Menomonee Falls H.S.
Coach Bill Smiley Wausau East H.S.
Coach Bob White Albany H.S.
Honorary Dr. Wayne Dannehl UW-Parkside
Honorary Dan McClimon UW-Madison
Athlete Cathy Branta Easker Slinger H.S.
Athlete Suzy Favor Hamilton Stevens Point Area Senior High
Athlete Tim Hacker Menomonee Falls North H.S.
Athlete Steve Lacy McFarland H.S.
1993 Coach Russ Famaree Luxemburg-Casco H.S.
Coach Bill Greiten Racine St. Catherine's H.S.
Racine Case H.S.
Coach Randy Marks Verona Area H.S.
Coach Norb Wishowski Burlington H.S.
Pio Nono H.S.
Thomas More H.S.
Honorary Phil Esten UW-La Crosse
Athlete Jim Brice Wrightstown H.S.
Athlete Glenn Herold Watertown H.S.
Athlete Suzie Houston Tomahawk H.S.
Athlete Jim Stintzi Menomonee Falls North H.S.
1994 Coach Orville "Jake" Evans Madison West H.S.
Coach Phillip Krause Racine Park H.S.
Honorary Don Loker Monona Grove H.S.
Honorary John Tierney UW-Milwaukee
Athlete Bob Gordon Madison West H.S.
Athlete Paul Voss Clinton H.S.
1995 Coach Jim Kearney University School of Milwaukee
Marquette University H.S.
Honorary Don Linstrom Wisconsin State Journal
Honorary Peter Tegen UW-Madison
Athlete Jeff Hacker Menomonee Falls North H.S.
Athlete Mike Lawless Racine St. Catherine's H.S.
Athlete Jody Rittenhouse Janesville Craig H.S.
1996 Coach Clarence Bruess Monroe H.S.
Honorary John Mulrooney Prairie du Chien H.S.
Athlete Maryann Brunner Waukesha North H.S.
Athlete John Easker Wittenberg-Birnamwood H.S.
Athlete Claire Eichner Wauwatosa East H.S.
Athlete Scott Jenkins Kenosha Bradford H.S.
1997 Coach Dick McKichan Platteville H.S.
Coach Len Nikolai Manitowoc Lincoln H.S.
Coach Chuck Turner Brookfield Central H.S.
Athlete Keith Hanson Stevens Point Area Senior High
Athlete Molly McClimon Madison Edgewood H.S.
Athlete Ann Mulrooney Prairie du Chien H.S.
1998 Coach Dan Conway Chetek H.S.
Coach Bill Greer Clinton H.S.
Coach Tom Jensen Neenah H.S.
Coach Joe Perez Appleton East H.S.
Athlete Jenny Hintz Wausau East H.S.
Athlete Joe Stintzi Menomonee Falls North H.S.
1999 Coach Tom Duffy Wauwatosa East H.S.
Coach Sam Leete Janesville H.S.
Coach John Smith Brookwood H.S.
Athlete Jackie Anderson Mount Horeb H.S.
2000 Coach Jack Drankoff Green Bay Preble H.S.
Coach Otha Frazier Racine Case H.S.
Coach Fr. Dale Grubba Madison Holy Name Seminary
Coach Brian Steinke South Milwaukee H.S.
Kettle Moraine H.S.
Athlete Dan Cautley Madison Memorial H.S.
Athlete Amy Wickus Baraboo H.S.
2001 Coach Donn Behnke Stevens Point Area Senior High
Coach Chuck Bradley Kenosha Tremper H.S.
Coach Lee Eklund Wisconsin Heights H.S.
Coach Michael Wollin Mount Horeb H.S.
Honorary Peter Henkes WI Runner - Racine
Honorary Don Oscar Mazomanie
Athlete Curt Anschuetz Brookfield East H.S.
2002 Coach Bob Berry Mayville H.S.
Coach Vince Lease Fennimore H.S.
Coach Dirk Seibold Whitewater H.S.
Honorary Paul Butzen Fond du Lac
Honorary Jim Newman Wisconsin Rapids
Athlete Molly Kapalin Green Bay St. Joseph Academy
2003 Coach David Both Albany H.S.
Coach Gary Brone Cochrane-Fountain City H.S.
Coach Chris Ramsey Waukesha North H.S.
Waukesha West H.S.
Coach Joe Vitrano Wauwatosa East H.S.
Athlete Phil Downs Madison Memorial H.S.
2004 Coach Scott Anderson La Crosse Central H.S.
Coach Don Fritsch Pacelli H.S.
Coach Mike Mulrooney Arrowhead H.S.
Coach John Wilkie Phillips H.S.
Athlete Wayne Craig Mukwonago H.S.
Athlete Lori Wolter Sauk Prairie H.S.
2005 Coach Leighton Betz West Allis Hale H.S.
Coach Arnie Miehe Darlington H.S.
Coach Mike Olson Stevens Point Area Senior High
Athlete Tiffany Speckman Ebensperger Juda H.S.
Athlete Chuck LeRose Racine St. Catherine's H.S.
2006 Coach Mark Annoye Luxemburg-Casco H.S.
Coach Bruce Fischer McFarland H.S.
Coach Leo Potochnik Milwaukee Washington H.S.
Milwaukee Marshall H.S.
Honorary Steve Barr Madison
Athlete Kristina Betzold Eau Claire North H.S.
2007 Coach Gordon Erickson Tomahawk H.S.
Coach Elmer Thompson Milwaukee North H.S.
Athlete Dave Kaluzny Thomas More H.S.
Athlete Megan Sullivan Greene Newman H.S.
2008 Coach Vern Gaugush Newman H.S.
Coach Tom Scheller Racine St. Catherine's H.S.
Honorary Tony Rodiez Rodiez's Running Center
Athlete Stephanie Pesch Obermyer Catholic Memorial
Athlete John Polzin Racine St. Catherine's H.S.
Athlete Lee Zubrod Burlington H.S.
2009 Coach Doug Debroux Oregon H.S.
Athlete/ Honorary Jerry Schumacher Catholic Memorial H.S.
UW-Madison
Athlete Sue Daggett Miller Random Lake H.S.
Athlete Chris Solinsky Stevens Point Area Senior High
Athlete Avrie Walters Duffy La Crosse Logan H.S.

Class of 2009


2010 Coach Earl Jewett Fond du Lac
Coach Don Krupa Hudson
Coach Jim Vollmer Campbellsport
Honoraray Arland Peterson Official
Athlete Liz Reusser Black Middleton
Biography/Ceremony Program
2011 Coach Chris Andacht Catholic Memorial H.S.
Coach Greg Bell Boscobel H.S.
Coach John Gabelbauer Catholic Memorial H.S.
Honorary Robert Gifford Official-Wausau, WI
Athlete Brooke Novak Kaukauna H.S.
2012 Coach John Zuelsdorf Tomahawk
Coach Steve Wehrley New Glarus/Monticello
Coach Greg Bell Boscobel
Athlete Kurt Udelhofen Platteville
2013 Athlete Jerry Jusz Wisconsin Lutheran
Coach Mike Miller Whitefish Bay
Coach Ron Wood Cedar Grove/Belgium
2014 Coach Ron Kurtz West Allis Hale
Athlete Don Gehrmann 1945 State Champion, UW All-American and 1948 olympian
Athlete Jeremy Gintoft Milwaukee Marquette
2015 Coach Tom Kaufman

Madison West H.S.

Coach John Woodbury Northwestern H.S.
Coach John Kashian Pewaukee H.S.
Honorary Deb Vercauteren UW Oshkosh
Honorary John Zupanc UW Oshkosh
Athlete Chris Rombough New London H.S.
2016 Athlete Greg Gard Granville (Browndeer) H.S.
Athlete Leslie Patterson Park Falls H.S.
2017 Coach Peter Arndt Baraboo
Coach Bil DeVoe Mauston
Athlete Ashley Beutler New Glarus/Monticello
Athlete Claire Maduza Shorewood
Athlete Molly Seidel University Lake School